Pochodzenie

Pochodzenie urządzeń do planowania trasy

Pomysł na planer trasy sięga początków powstania nawigacji drogowej. Wczesne formy takich usług były prostymi mapami lub wskazówkami, które pokazywały użytkownikowi, jak dotrzeć z jednego miejsca do drugiego. Niestety, takie mapy i wskazówki były często niedokładne i niekompletne, co prowadziło do licznych nieporozumień i pomyłek. Tak naprawdę, historia planerów trasy sięga lat 60. XX wieku, kiedy Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował system nawigacji nazywany GPS (Global Positioning System – Globalny System Określania Położenia). W kolejnych dziesięcioleciach system GPS był dalej dopracowywany, aż w końcu stał się dostępny do użytku publicznego.
Wraz z powstaniem komputerów i cyfryzacją map, możliwe stało się opracowanie skomplikowanych algorytmów, które automatycznie obliczały trasę. Jednak, urządzenia do planowania tras wciąż były bardzo prymitywne i mogły wykonać tylko proste obliczenia oparte na przypuszczeniu, że użytkownik będzie podążał konkretną drogą bez przerw i zmian kierunku.

W latach 90. pierwsze firmy zaczęły opracowywać planery trasy na rynek masowy. Pierwszą z takich firm była spółka MapQuest, która wprowadziła na rynek swoją pierwszą taką usługę w 1996 roku. Planery trasy MapQuest okazały się sukcesem i szybko stały się wiodącym programem do planowania trasy online. Inne firmy, takie jak Google i Yahoo, szybko wprowadziły swoje własne odpowiedniki. Takie wczesne planery trasy wykorzystywały cyfrową mapę i algorytmy do obliczania drogi. Jednak, wciąż były stosunkowo niedokładne i nie uwzględniały dynamiki i zmian ruchu drogowego.

Technologia GPS i wykorzystanie danych w czasie rzeczywistym zrewolucjonizowały w ostatnich latach narzędzia do planowania trasy. Dzięki dostępowi do danych GPS i danych o ruchu drogowym, nowoczesne planery mogą teraz korzystać z dynamicznych informacji w czasie rzeczywistym, aby zapewnić dokładne rekomendacje dotyczące trasy. Co więcej, takie narzędzia mogą sugerować alternatywną drogę, aby uniknąć korków i innych opóźnień w ruchu drogowym.

Technologia stojąca za planerami trasy znacznie się rozwinęła na przestrzeni lat, a teraz jest niezbędną częścią nowoczesnej nawigacji. Takie programy są teraz używane za pośrednictwem smartfonów, tabletów, systemów nawigacji samochodowej i w wielu innych aplikacjach. Co więcej, oczekuje się, że w nadchodzących latach wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w technologii stojącej za planerami trasy doprowadzi do jeszcze bardziej precyzyjnej i dokładnej nawigacji.